A student drops an object out the window of the top floor of a high-rise dormito
ID: 2226466 • Letter: A
Question
A student drops an object out the window of the top floor of a high-rise dormitory.(a) Neglecting air resistance, how fast is the object traveling when it strikes the ground at the end of 4.0 s? First used standard British units and then express the speed in mi/h for a familiar comparison.
-----------ft/s
-----------mi/h
Can things dropped from high places be dangerous to people below?
Yes
No
(b) How far, in meters, does the object fall during the 4.0 s? Comment on how many floors the dormitory probably has. (Assume that there are 32 floors/100 m.)
--------m
---------floors
Explanation / Answer
v = u + gt = 0 + 9.8*4 = 39.2 m/sec = 0.063 mi/sec = 128.57 ft/sec Yes its Dangerous
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.