A Boeing 747 \"Jumbo Jet\" has a length of 61.1 m. The runway on which the plane
ID: 2226760 • Letter: A
Question
A Boeing 747 "Jumbo Jet" has a length of 61.1 m. The runway on which the plane lands intersects another runway. The width of the intersection is 24.1 m. The plane decelerates through the intersection at a rate of 5.81 m/s2 and clears it with a final speed of 46.3 m/s. How much time is needed for the plane to clear the intersection?Explanation / Answer
total distance covered by plane through the intersection before leaving it = (61.1 + 24.1) => s = 85.2 metres acceleration ( =a) = - 5.81 m/s^2 final velocity (v) = 46.3 m/s initial velocity = u applying, v^2 = u^2 + 2as => (46.3)^2 = u^2 + 2(-5.81)(85.2) => u = (3133.714)^(0.5) => u = 55.98 m/s now, applying : v = u + at 46.3 = 55.98 - (5.81)t => t = 1.67 seconds.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.