Two highways intersect as shown in the figure. At the instant shown, a police ca
ID: 2230022 • Letter: T
Question
Two highways intersect as shown in the figure. At the instant shown, a police car P is distance dP = 770 m from the intersection and moving at speed vP = 77 km/h. Motorist M is distance dM = 400 m from the intersection and moving at speed vM = 40 km/h. What are the (a)x-component and (b)y-component of the velocity (both in km/h) of the motorist with respect to the police car? (c) For the instant shown in the figure, what is the angle between the velocity found in (a) and (b) and the line of sight between the two cars?Explanation / Answer
Since the cars are travelling on the x & y axes, the x-y velocity components are just the car velocities. But the velocity of M with respect to P is Vm - Vp, so Vp is negated: Vx = -Vp = -78 km/h Vy = Vm = 56 km/h The resultant velocity angle ?v and line of sight angle ?s are: ?v = atan(Vm/(-Vp)) = -35.7° ?s = atan(dm/dp) = 35.7°
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.