A typical flashlight bulb at full brilliance draws a current of approximately 0.
ID: 2230819 • Letter: A
Question
A typical flashlight bulb at full brilliance draws a current of approximately 0.5A when connected to a 3V voltage source. For this problem, assume that the changing resistance causes the current to be 0.5A for any voltage between 2V and 3V . 1)) suppose this flashlight bulb is attached to a capacitor as shown in the circuit from the problem introduction. If the capacitor has a capacitance of 3 (an unusually large but not unrealistic value) and is initially charged to 3 , how long will it take for the voltage across the flashlight bulb to drop to 2 (where the bulb will be orange and dim)? Call this time in seconds.Explanation / Answer
The charge on a capacitor Q is equal to C * V. At 3 volts: Q = CV Q = 3 * 3 Q = 9 And at 2 volts: Q = CV Q = 3 * 2 Q = 6 The difference is 3 coulombs and at a current of 0.5 A (0.5 coulombs per second), it will take about 6 seconds for the voltage to drop. 6 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.