Firemen are shooting a stream of water at a burning building. A high-pressure ho
ID: 2231662 • Letter: F
Question
Firemen are shooting a stream of water at a burning building. A high-pressure hose shoots out the water with a speed of 27.0m/s as it leaves the hose nozzle. Once it leaves the hose, the water moves in projectile motion. The firemen adjust the angle of elevation of the hose until the water takes 3.20s to reach a building 41.0m away. You can ignore air resistance; assume that the end of the hose is at ground level. Find the acceleration of the water at the highest point in its trajectory. How high above the ground does the water strike the building?Explanation / Answer
PART (E) vx = 41/3.2 = 12.8125 ************* vy0 = v(27*27-12.8125*12.8125) = 23.766 m/s ------------------------------------------ vy = vyo - gt = 23.766 - 9.8*3.2 = -7.594 -------------------------------------------------------------------------------------------- v = v(7.594*7.594+12.8125*12.8125) = 14.9 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.