Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A skateboarder, starting from rest, rolls down a 13.9- m ramp. When she arrives

ID: 2232272 • Letter: A

Question

A skateboarder, starting from rest, rolls down a 13.9- m ramp. When she arrives at the bottom of the ramp her speed is 6.92 m/s. (a) Determine the magnitude of her acceleration, assumed to be constant. (b) If the ramp is inclined at 35 degrees with respect to the ground, what is the component of her acceleration that is parallel to the ground? ( I have been using the formula a= v^2/2S, but I am not getting the number, so I must be plugging in the wrong numbers from the equation. Then I can't use the answer to answer the second cosine/sin equation)

Explanation / Answer

a. V^2 = 2aS

a = 6.92^2/2*13.9 = 1/72 m/s^2

b. 2aS = v^2 cos ^ = 6.92*6.92 * = 32.13

a = 1.15 m/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote