The drawing shows an arrangement in which a block (mass = 16.7 kg) is held in po
ID: 2233054 • Letter: T
Question
The drawing shows an arrangement in which a block (mass = 16.7 kg) is held in position on a frictionless incline by a cord (length = 0.530 m). The mass per unit length of the cord is 1.03 x 10-2 kg/m so the mass of the cord is negligible compared to the mass of the block. The cord is being vibrated at a frequency of 185 Hz (vibration source not shown in the drawing). What is the maximum value of the angle ? in degrees at which a standing wave pattern exists on the cord?Explanation / Answer
v = wavelength * f = L * f = 0.53*185 = 98.05 m/s ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- T = u v^2 = (1.03e-2) * 98.05*98.05 = 99.02216575 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- m g sin(t) = T ==> 16.7 * 9.8 * sin(t) = 99.02216575 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ===> angle = 37.2 degrees -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.