Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Four blocks of mass m1=1.0 kg, m2=2.0 kg, m3=3.0 kg, and unknown mass m4 are on

ID: 2233295 • Letter: F

Question

Four blocks of mass m1=1.0 kg, m2=2.0 kg, m3=3.0 kg, and unknown mass m4 are on a frictionless horizontal surface as shown on the figure below. The blocks are connected by ideal massless strings. An unknown force FL is applied to the left block and is directed to the left. A known force FR=50 N is applied to the right block, and is directed to the right. The tension T12 in the string between m1 and m2 is 20 N and the tension T23 in the string between m2 and m3 is 24 N.

(a) What is the acceleration of the system?

(b) What is the magnitude of the unknown force FL?

(c) What is the tension T34 in the string between m3 and m4?

(d)What is unknown mass m4?

Explanation / Answer

on m2 t23-t12=m*a acc=4/m2=2m/s2=acc of system on m3 t34-t23=m3*a t34-24=3*2 t34=24+6=30 N on mass m4 fr-t34=m4*a 50-30=m4*2 m4=10 kg on whole system fr-fl=msys*a 50-fl=16*2 fl=18 N a)2m/s2 b)18 N c)30 N d)10 kg

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote