2) While trying to find the power ratings of your appliances you find their circ
ID: 2233541 • Letter: 2
Question
2) While trying to find the power ratings of your appliances you find their circuit diagrams. Looking them over, your friend believes there must be a typo in the circuit diagram of your toaster. The heating element that toasts the bread is listed as having a resistance of 5 ohms. A variable resistor, which is changed by a knob on front of the toaster, has a range of from 2 to 20 ohms. Your friend feels that an element with this resistance will not toast bread properly. Based on the circuit diagram, given below, you decide to calculate the maximum and minimum power output by the heating element
Explanation / Answer
if Rv=2 ohm
then equivalent resistance
R=[2*5/2+5]+10=11.43 ohm
P(maximum)=V^2/R =110^2/11.43=1058.75 watts or 1.059Kw
if Rv=20 ohm
then equivalent resistance
R=[20*5/20+5]+10=14 ohm
P(minimum)=V^2/R=110^2/14=864.3 Watts or 0.864KW
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.