Three resistors are joined together across a 24 Volts battery (see the figure).
ID: 2235362 • Letter: T
Question
Three resistors are joined together across a 24 Volts battery (see the figure). The voltage drop across resistor R1 is 7.471 Volts, the current i2 through resistor R2 is 0.199 A, and the power dissipated in resistor R3 is 2.736 W.
What is the value of each resistor? R1? R2? R3?
What is the current through each resistor? i1? i3?
What is the power dissipated in each resistor? P1?
Find the total resistance of the network.
Find the current drawn from the battery.
Find the total power used by the circuit.
Explanation / Answer
V{R1} = 7.471 V
So, Voltage drop across R2 || R3 =V2 = V3 = 24 - 7.471 = 16.529 V
So, R2 = V2 / I2 = 83.06 ohm
R3 = V3^2 / P = 99.856 ohm
So, R3 || R2 = 45.34 ohm,
So current through (R3 || R2) =I1 = V / R = 0.364 Amp
So this current flows through R1...Hence R1 = V / I1 = 20.49 ohm
I3 = I1 - I2 = 0.165 Amp
P1 = I1 ^2 * R1 = 2.715 W
Total Resistance = R1 + (R2 ||R3) = 65.83 ohm
Total Current = V / R = 0.364 Amp
Total Power = V * I = 24 * 0.364 = 8.749 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.