Electrons in a beam are accelerated by a voltage of 3.0kV; the beam was then ste
ID: 2235923 • Letter: E
Question
Electrons in a beam are accelerated by a voltage of 3.0kV; the beam was then steered to different points on the screen by coils of wire that produced a magnetic field of up to 0.67T. 1. What is the speed of electrons in the beam? V=__ (give units) 2. What acceleration do they experience due to the magnetic field, assuming that it is perpendicular to their path? What is this acceleration in units of g? a =__ g 3. If the electrons were to complete a full circular orbit, what would be the radius? r =__ (give units) Step by step process would be better than just the answer!Explanation / Answer
Using conservation of energy:
K.E. = P.E.
1/2 m v^2 = e*Voltage
v = sqrt(2*e*Voltage/m)
v = sqrt(2*1.6*106-19*3*10^3/9.1*10^-31) = 3.246x10^7 m/s
b) F = q v B
m a = q v B
a = q v B / m
a = 1.6*10^-19*3.246*10^7*0.67/9.11*10^-31
a = 3.82x10^18 m/s^2
c) a = v^2 / r
r = v^2/a
r = 2.75529x10^-4 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.