Two blocks of masses m1 = 2.00 kg and m2 = 3.90 kg are each released from rest a
ID: 2237325 • Letter: T
Question
Two blocks of masses m1 = 2.00 kg and m2 = 3.90 kg are each released from rest at a height of h = 4.80 m on a frictionless track, as shown in the figure below, and undergo an elastic head-on collision. (Let the positive direction point to the right. Indicate the direction with the sign of your answer.) Determine the velocity of each block just before the collision. v1i = m/s v2i = m/s Determine the velocity of each block immediately after the collision. v1f = v2f = m/s Determine the maximum heights to which m1 and m2 rise after the collision. y1f = y2f = mExplanation / Answer
v1f = (2 m2 v2 + (m1 - m2) v1)/(m1+m2)= (2*3.9*-9.7 + (2-3.9)*9.7)/(2+3.9)=-15.95 m/s
v2f = (2 m1 v1 + (m2 - m1) v2)/(m1+m2)= (2*2*9.7 + (3.9-2)*-9.7)/(2+3.9)=3.45 m/s
c)
1/2 mv ^2 = m g h
h = v^2/2g
y1f = 15.95^2/(2*9.81)=12.97 m
y2f = 3.45^2/(2*9.81)=0.607 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.