A ball falls straight down onto a wedge that is sitting on frictionless ice. The
ID: 2237456 • Letter: A
Question
A ball falls straight down onto a wedge that is sitting on frictionless ice. The ball has a mass of 3.21 kg, and the wedge has a mass of 5.45 kg. The ball is moving a speed of v = 4.51 m/s when it strikes the wedge, which is initially at rest (see the figure). a) Assuming that the collision is instantaneous and perfectly elastic, what is the velocity of the wedge after the collision? b) Assuming that the collision is instantaneous and perfectly elastic, what is the velocity of the ball after the collision?Explanation / Answer
a) 3.21 x 4.51 = 3.21v1 + 5.45v2
4.51 = v2 - v1
v2 = 4.51 + v1
put in 1st eqtn : 14.48 = 3.21v1 + 5.45 x 4.51 + 5.45v1
v1 = - 1.17 m/s
v2 = 4.51 - 1.17 = 3.34 m/s
speed of wedge = 3.34 m/s
b) speed of ball = - 1.17 m/s minus sign indicates opposite direction.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.