A block of mass 1.36kg is on a wedge with a block-wedge static coefficient of fr
ID: 2237675 • Letter: A
Question
A block of mass 1.36kg is on a wedge with a block-wedge static coefficient of friction, ?s= 0.214. The wedge angle ? = 30.5ois as shown in the above illustration. The wedge is rotated with an angular frequency of ? with the block's center of mass located a distance L = 0.642m up the ramp from the axis of rotation as depicted by the above diagram. (a) What is the largest positive value of ? that is allowed to keep the block at the same location on the wedge? (b) What is the smallest positive value of ? that is allowed to keep the block at the same location on the wedge?
Explanation / Answer
please post the diagram and rate me 5 stars!! i will be able to help you then. thank you
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.