A mass m = 81 kg slides on a frictionless track that has a drop, followed by a l
ID: 2237902 • Letter: A
Question
A mass m = 81 kg slides on a frictionless track that has a drop, followed by a loop-the-loop with radius R = 17 m and finally a flat straight section at the same height as the center of the loop (17 m off the ground). Since the mass would not make it around the loop if released from the height of the top of the loop (do you know why?) it must be released above the top of the loop-the-loop height. (Assume the mass never leaves the smooth track at any point on its path.) 1) What height above the ground must the mass begin to make it around the loop-the-loop? 2) If the mass has just enough speed to make it around the loop without leaving the track, what is its speed at the final flat level (17 m off the ground)? 3) Now a spring with spring constant k = 15900 N/m is used on the final flat surface to stop the mass. How far does the spring compress?Explanation / Answer
Relevant equationsF=MA and F=mv^2/rA mass m = 77 kg slides on a frictionless track that has a drop, followed by a loop-the-loop with radius R = 17 m and finally a flat straight section at the same height as the center of the loop (17 m off the ground). Since the mass would not make it around the loop if released from the height of the top of the loop, it must be released above the top of the loop-the-loop height. (Assume the mass never leaves the smooth track at any point on its path.)a) If
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.