a 50.0-kg child stands at the rim of a merry-go-round of radius 2.00 m, rotating
ID: 2237922 • Letter: A
Question
a 50.0-kg child stands at the rim of a merry-go-round of radius 2.00 m, rotating with an angular speed of 3.00 rad/s. (A) What is the child's centripetal acceleration? (B) What is the minimum force between her feet and the floor of the carousel that is required to keep her in the circular path? (C) What minimum coefficient of static efficient of static friction is required? Is the answer you found reasonable? In other words, is she likely to stay on the merry-go-round?
Please show all work and explain step by step
Explanation / Answer
(a)
a = ²r
a = (3.00 rad/s)²(2.00 m)
a = 18m/s²
(b)
F = ma
F = (50.0 kg)(18 m/s²)
F = 90.0 N
(c)
net force = force due to friction
ma = mg
a = g
18 m/s² = (9.81 m/s²)
= 1.83
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.