The switch in the figure is open for a very long time and then closed at t = 0.
ID: 2237925 • Letter: T
Question
The switch in the figure is open for a very long time and then closed at t = 0. ( Use V = 3.7 V, R1 = 867 , R2 = 567 , L = 7.5 mH )
I already know some of them.
What is the current through R1 immediately after the switch is closed?
=3.7/567
What is the current through R2immediately after the switch is closed?
What is the voltage across the inductor immediately after the the switch is closed?
=3.7
After the switch has been closed for a long time what is the current through R1?
After the switch has been closed for a long time what is the current through R2?
After the switch has been closed for a long time what is the voltage across the inductor?
=0
The switch is now opened. What is the current through R11immediately after the switch is opened?
Explanation / Answer
a)when the swithch is closed,
no current will flow through R2 (since the rate of change of flux through the inductor is very high)
so current through R1=V/R
=3/800
b)Ir2=0
c)by KVL,
we get the voltage to be 3 V
d)after a long time, the inductor will allow the current to flow freely,
so the current in R1=V/R1
=3/800
e)current through R2=3/500
f)V inductor=0
e)i=3/500
i have solved it according to the figure given
please comment before rating if incorrect
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.