You are on top of a building which is 20m high. (Air Resistance can be ignored)
ID: 2239110 • Letter: Y
Question
You are on top of a building which is 20m high. (Air Resistance can be ignored) a) You let go of the ball to drop freely to the ground. How much time does the ball take to reach the ground? b) You throw the ball vertically up with a velocity of 20 m/s. How much time does the ball take to reach the ground? c) What is the maximum height of the ball in b) relative to the ground? d) You throw the ball horizontally with a velocity of 20 m/s off of the roof. How far does the ball go in the x-coordinate?Explanation / Answer
s = 1/2 gt^2 => t = sqrt ( 2*20/9.81) = 2.019 s
b. s=ut+1/2at^2 => 0 = 20t -9.81*0.5*t^2 => t = 4.077 s
c. h = 20*2.0385-1/2*9.81*2.0385*2.0385 = 20.387 m
d. x = 20*2.019 = 40.38 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.