A wheel rotates with a constant angular acceleration of 3.85 rad/s2. Assume the
ID: 2239304 • Letter: A
Question
A wheel rotates with a constant angular acceleration of 3.85 rad/s2. Assume the angular speed of the wheel is 2.15 rad/s at ti = 0. Through what angle does the wheel rotate between t = 0 and t = 2.00 s? Give your answer in radians and revolutions. rad rev What is the angular speed of the wheel at t = 2.00 s? rad/s What angular displacement (in revolutions) results while the angular speed found in part (b) doubles? rev Use the values to help you work this exercise. Find the angle through which the wheel rotates between t = 2.00 s and t = 3.10 s. rad Find the angular speed when t = 3.10 s. rad/s What is the magnitude of the angular speed five revolutions following t = 3.10 s? rad/sExplanation / Answer
a)12 radians or 1.909 revolutions b)9.85 rad/s c)7.92 rev a)13.16 rad b)14.085 c)20.872
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.