Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 3.55-kg object is thrown vertically upward from the surface of Mars, where the

ID: 2239647 • Letter: A

Question

A 3.55-kg object is thrown vertically upward from the surface of Mars, where the acceleration due to gravity is g1 = 3.71 m/s2. The initial velocity is v1, and the object reaches a maximum height of y1. What is the maximum height, y2, if the object is thrown with a speed of v2 = 1.63v1 from the surface of Jupiter's moon Io? The acceleration due to gravity on Io is g2 = 1.79 m/s2. Give your answer as a multiple of y1. Can you please show the steps so I can be better able to understand the answer?

Explanation / Answer

max height = u^2/2g

y1 = v1^2/2*3.71 = v1^2/7.42

v1^2 = 7.42*y1

y2 = v2^2/2*1.79

y2 = (1.63*v1)^2/3.58

y2 = 0.74215*v1^2

y2 = 0.74215*7.42*y1

y2 = 5.50675*y1

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote