You place an object 21.0 cm in front of a diverging lens which has a focal lengt
ID: 2239891 • Letter: Y
Question
You place an object 21.0 cm in front of a diverging lens which has a focal length with a magnitude of 14.6 cm. Determine how far in front of the lens the object should be placed in order to produce a new image that is 2.75 times smaller than the original image
Explanation / Answer
f = -14.6 cm h' = h/2.75 => h'/h = 1/2.75 => m = 1/2.75 => v/u = 1/2.75 => u = 2.75*v also, (1/v) - (1/u) = 1/f => (1/v) - (1/2.75*v) = -1/14.6 => 0.6364/v = -1/14.6 => v = -9.29 cm so, u = 2.75*v = - 25.5475 cm The object should be placed at a distance of 25.5475 cm to the left of the lens.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.