The batteries in the circuit in the figure below have negligible internal resist
ID: 2240207 • Letter: T
Question
The batteries in the circuit in the figure below have negligible internal resistance. (Use the following as necessary: V = 21 V and R = 3 ?.)
(a) Find the current using Kirchhoff's loop rule.
A
(b) Find the power delivered to or supplied by each battery.
(c) Find the rate of Joule heating in each resistor.
6 W
The batteries in the circuit in the figure below have negligible internal resistance. (Use the following as necessary: V = 21 V and R = 3 ?.)
Explanation / Answer
Applying Kirchoff's loop law , (assuming a clockwise current i)6+2i-21+3i = 0
5i = 15
i=3 A
So current in the circuit is 3 A clockwise
Current is coming out of 21 V battery (positive terminal ), So itis delivering power = VI = 21*3 = 63 W
Also Current is going into 6 V battery (positive terminal ),So it is consuming power = VI = 6*3 = 18 W
c)Power in 2 ? resistance =i2R = 9*2=18 W
Power in 3? resistance = i2R = 9*3=27 W
We can crosscheck than total power consumed =18+27+18 = 63 W =power input
Rate me Pleaseeee!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.