A block of mass m = 9.00 k g is attached to the end of an ideal spring. Due to t
ID: 2240661 • Letter: A
Question
A block of mass m= 9.00kg is attached to the end of an ideal spring. Due to the weight of the block, the block remains at rest when the spring is stretched a distance h= 7.00cm from its equilibrium length. The spring has an unknown spring constant k. Take the acceleration due to gravity to be g = 9.81
What is the spring constant K?
Suppose that the block gets bumped and undergoes a small vertical displacement. Find the resulting angular frequency ? of the block's oscillations about its equilibrium position.
Explanation / Answer
Here
F = kx
Therfore
k = mg/x
= (9*9.81)/0.07
= 1261.285 N/m
w = sqrt(k/m)
= sqrt(1261.285/9)
= 11.838 rad/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.