The acoustical system shown in the figure below is driven by a speaker emitting
ID: 2241104 • Letter: T
Question
The acoustical system shown in the figure below is driven by a speaker emitting sound of frequency 862 Hz.
(a) If constructive interference occurs at a particular location of the sliding section, by what minimum amount should the slider be moved upward so that the destructive interference occurs instead?
(b) What minimum distance from the original position of the sliding section will again result in constructive interference?
Explanation / Answer
Frequency of the sound wave is f = 862 Hz
speed of sound wave is v = 343 m/s
a ) Wavelength of the sound wave is L = v / f
L =343/862
L = 0.3979 m
interference will change to destructive interference is Dr = L/2
= 0.3979m / 2
= 0.1989 m
minimum distance from the original position is L
L= 0.3979 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.