When the current in the portion of the circuit shown below is 2.40 A and increas
ID: 2241244 • Letter: W
Question
When the current in the portion of the circuit shown below is 2.40 A and increases at a rate of 0.410 A/s, the measured voltage is ?Vab = 8.95 V. When the current is 2.40 A and decreases at the rate of 0.410 A/s, the measured voltage is ?Vab = 5.20 V. Calculate the values of L and R.
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. H R =
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. ? When the current in the portion of the circuit shown below is 2.40 A and increases at a rate of 0.410 A/s, the measured voltage is? Vab = 8.95 V. When the current is 2.40 A and decreases at the rate of 0.410 A/s, the measured voltage is? Vab = 5.20 V. Calculate the values of L and R.
Explanation / Answer
in first case di/dt=0.410 A/s
apply kvl in circuit
Vab=Ldi/dt+i*R
i=2.4 A
di/dt=0.41 A/s
Vab=8.95 v
8.95=L*0.41+2.4*R
8.95=0.41L+2.4R...(1)
in second case di/dt decreases di/dt=-0.41 A/s
Vab=5.20 v
i=2.4 A
Vab=Ldi/dt+i*R
5.2=-0.41L+2.4R(2)
add (1)+(2)
[8.95+5.2]=0+[2.4+2.4]R
R=14.15/4.8=2.948 ohms
and (1)-(2)
[8.95-5.2]=[0.41+0.41]L+0
L=4.573 H
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.