An air-filled toroidal solenoid has a mean radius of 15.0 c m and a cross-sectio
ID: 2241268 • Letter: A
Question
An air-filled toroidal solenoid has a mean radius of 15.0cmand a cross-sectional area of 4.96cm2 (see the figure). The current flowing through it is 12.5A , and it is desired that the energy stored within the solenoid be at least 0.388J. What is the least number of turns that the winding must have?
Explanation / Answer
inductance of the solonoid is L = u0N^2A/l
abd energy U =0.5 Li^2
so L = 2U/i^2 = 2* 0.388/12.5^2
L = 0.0049664 H
so now 0.0049664 = u0N^2A
N^2 = 0.0049664 * 2*3.14 * 0.15/(4pi*10^-7 * 4.96*10^-4)
N^2 = 7509677.419
No. of turns N = 2740 turns
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.