A very long, thin rod carries electric charge with the linear density 28.0 nC/m.
ID: 2241494 • Letter: A
Question
A very long, thin rod carries electric charge with the linear density 28.0 nC/m. It lies along the x axis and moves in the x direction at a speed of 15.0 Mm/s.
Explanation / Answer
a) use the equation E=lambda/(2*pi*epsilon*r)
where lambda is the linear density, epsilon is permativity of free space (8.854*10^-12) r is the radius (ie. 24cm)
*note: convert units of nC to C and cm to m
it's in +y direction
(b) because the rod is moving with velocity +15.0 m/s, a B field is created from the moving charge. So need to compute the current:
I = dq/dt
Look at the charge that passes through the plane perpendicular to the x-axis (y-z-plane).
So start counting charge at time t=0 until time t=dt,
in that time dit the rod has moved ds = v * dt = 15.0 * dt, so a total charge of
lambda * ds has past through the y-z plane.
I = lamda * ds/dt = lambda * v = 36.0 nC/m * 15.0 m/s = 36.0 *15.0 * 10^-9 C/m
I = 36.0 *15.0 * 10^-9 Amperes
B = mu * I / (2*pi*r)
I is above, r = 16.0 cm for the give point
Then compute B with the appropriate units.
(c)
F = qv x B_vec, were B_vec has a direction out of the plane (use right hand rule with thumb pointed in the +x direction.
v in direction i (+x), so it is perpendicular since B must be in the +z direction out of the page.
v x B = v*B * sin(theta_vB) = v*B*sin(90) = v*b
F = e * 240 * B
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.