A 230 gram ball is moving horizontally to the right at 140 m / s when it is hit
ID: 2241627 • Letter: A
Question
A 230 gram ball is moving horizontally to the right at 140m/s when it is hit toward the left by a metal club. The graph in the figure below shows the strength of the force this club exerts on the ball as a function of time (Figure 1) .
a) Find the magnitude of the ball's velocity just after it is hit by the club.
A 230 gram ball is moving horizontally to the right at 140m/s when it is hit toward the left by a metal club. The graph in the figure below shows the strength of the force this club exerts on the ball as a function of time (Figure 1). Find the magnitude of the ball's velocity just after it is hit by the club.Explanation / Answer
Fav = 25.5/2
impulse = Fav x time = 25.5 x 5 /2 = 63.75
impulse = momentum (vf - vi)
63.75 = 0.230 (vf - (-140))
vf = 137.17 m/s to left
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.