The figure shows the current through a 10-mH inductor. What is maximum magnitude
ID: 2241972 • Letter: T
Question
The figure shows the current through a 10-mH inductor. What is maximum magnitude of the
potential difference deltaVL across the inductor over the period shown?
http://ezto.mhecloud.mcgraw-hill.com/13252698282591379905.tp4?REQUEST=SHOWmedia&media=image010.png is the image.
(A) 20 V (B) 40 V (C) 60 V (D) 60 mV (E) 4 V
According to my professor the answer is C. 60 V, but I still don't understand how he arrives at the answer. When I do the problem I do V_L_ = L (di/dt). For L I use L=10x10^-3 H . di= 4A and dt=2x10^-3 seconds to arrive at the answer of 20V, which is wrong.
The figure shows the current through a 10-mH inductor. What is maximum magnitude of the potential difference deltaVL across the inductor over the period shown? 20 V 40 V 60 V 60 mV 4 V According to my professor the answer is C. 60 V, but I still don't understand how he arrives at the answer. When I do the problem I do V_L_ = L (di/dt). For L I use L=10x10^-3 H .Explanation / Answer
di/dt is maximum between 6 to 7 ms i.e. 6*10^3. Voltage across inductor = 6*10^3*10*10^-3=60V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.