A thin, massless string is wrapped around a 0.25m radius grindstone supported by
ID: 2242157 • Letter: A
Question
A thin, massless string is wrapped around a 0.25m radius grindstone supported by bearings that produce negligible frictional torque. A steady tension of 20 N in the string causes the grindstone to move from rest to a speed of 60 rad/s in 12s. what's the moment of inertia of the grindstone? Please, show me.
Explanation / Answer
angular acceleration = 60/12 rad/s.s = 5 rad/s.s
Torque = 20 X 0.25 Nm = 5 Nm
Torque = Moment of inertia X Angular acceleration
This gives Moment of Inertia = 5/5 = 1 kg.m.m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.