Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

When mass M is at the position shown, it is sliding down the inclined part of a

ID: 2242249 • Letter: W

Question

When mass M is at the position shown, it is sliding down the inclined part of a slide at a speed of 2.17 m/s. The mass stops a distance S2 = 2.1 m along the level part of the slide. The distance S1 = 1.23 m and the angle ? = 30.30

When mass M is at the position shown, it is sliding down the inclined part of a slide at a speed of 2.17 m/s. The mass stops a distance S2 = 2.1 m along the level part of the slide. The distance S1 = 1.23 m and the angle ? = 30.30 degree. Calculate the coefficient of kinetic friction for the mass on the surface.

Explanation / Answer

Conservation of Energy
KE + PE = energy dissipated by friction on the slope + energy dissipated by friction on the flat
(1/2) M v^2 + M g S1 sin ? = S1 u M g cos ? + S2 u M g
Solve for u:
=> u = [(1/2) v^2 + g S1 sin ?]/[S1 g cos ? + S2 g]

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote