To get a flat, uniform cylindrical satellite spinning at the correct rate, engin
ID: 2242561 • Letter: T
Question
To get a flat, uniform cylindrical satellite spinning at the correct rate, engineers fire four tangential rockets as shown in the figure (Figure 1) . Suppose that the satellite has a mass of 2400kg and a radius of 4.3m , and that the rockets each add a mass of 250 kg.
What is the steady force required of each rocket if the satellite is to reach 31rpm in 6.5min , starting from rest?
I only have 1 attempt remaining
To get a flat, uniform cylindrical satellite spinning at the correct rate, engineers fire four tangential rockets as shown in the figure (Figure 1) . Suppose that the satellite has a mass of 2400kg and a radius of 4.3m , and that the rockets each add a mass of 250 kg. What is the steady force required of each rocket if the satellite is to reach 31rpm in 6.5min , starting from rest?Explanation / Answer
moment of inertia of system= 0.5*2400*4.3^2 +4*250*4.3^2 = 40678 Kg-m^2
w=alpha*t
==> (31*2*pi/60) = alpha*(6.5*60)
==> alpha= (31*2*pi/60)/(6.5*60) = 0.00832 rad/s^2
assuming Force =F
==> torque= I*alpha
==> 4*F*4.3= 40678*0.00832
==> F=19.6768 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.