Many electronics devices can be dangerous even after they are shut off. Consider
ID: 2242717 • Letter: M
Question
Many electronics devices can be dangerous even after they are shut off. Consider an RC circuit with a 180-?F-capacitor and a 1.40-M? resistor connected to a 210-V power source for a long time and then disconnected and shorted, as shown in the figure. How long will it be until the potential difference across the capacitor drops to below 52.0 V?
Explanation / Answer
time constant, T = R*c = 1.4*10^6*180*10^-6 = 252 s
Vo = 210 volts
while dichrging potential across capacitor
V = Vo*e^(-t/T) )
e^(-t/T) = v/Vo
-t/T = ln(v/Vo)
t = -T*ln(v/vo)
= -252*ln*(52/210)
= 351.76 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.