The measured current in a circuit in your uncle\'s house is 13 A current. In thi
ID: 2242841 • Letter: T
Question
The measured current in a circuit in your uncle's house is 13 A current. In this circuit, the only appliance that is on is a space heater that is being used to heat the bathroom. A pair of 12 gauge copper wires carries the current from the supply panel in your basement to the wall outlet in the bathroom, a distance of 36 m. You measure the voltage at the supply panel to be exactly 136 V. What is the voltage at the wall outlet in the bathroom that the space heater is connected to?
V
PLEASE HELP
Explanation / Answer
According to American Wire Gauge tables, Copper resistance for a 12 gauge copper wire is 160.8 ohm/m.
Thus resistance along 36 m , R = 0.1608*10^-3*36 = 5.789*10^-3 ohm
Current, I = 13A
Voltage at panel, V = 136 v
Thus, voltage at distance = V - I*R = 135.9247 Volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.