A heavy swing door has a mass of m = 7,000 kg, a width w = 1.1 m, and a height H
ID: 2242853 • Letter: A
Question
A heavy swing door has a mass of m = 7,000 kg,a width w = 1.1 m,and a height H = 2.8 m.The door swings about a vertical axis passing through its center. The moment of inertia of this door about the vertical axis of rotation is given by
Explanation / Answer
a) I = 1/12*7000*1.1^2 = 705.8333 Kg-m^2
b) I = 1/3*7000*1.1^2 = 2823.3333 kg-m^2
? = F*r
? = ?/I
as F is not given we can not find angular acceleration....
but formulae are provided...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.