Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Water travels through a pipe with a radius of 1 inch at a speed of 2 m/s. There

ID: 2242935 • Letter: W

Question

Water travels through a pipe with a radius of 1 inch at a speed of 2 m/s. There is a nozzle at the end of the pipe with a radius of 1/4 inch. The pipe is horizontal and 2 m above the ground. How far does the water travel in the air before hitting the ground?

Explanation / Answer

A1 v1 = A2 v2 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ==> v2 = A1/A2 v1 = (r1/r2)^2 v1 = (1/(1/4))^2 * 2 = 32 m/s -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- t = sqrt(2 h/g) = sqrt(2*2/9.8) = 0.63888 s -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- x = v t = 32 * 0.63888 = 20.4 m