A L 1 = 1.94 m long string of mass 11.0 g is attached to a L 2 = 2.82 m long str
ID: 2243604 • Letter: A
Question
A L1= 1.94 m long string of mass 11.0 g is attached to a L2 = 2.82 mlong string of mass 30.0 g (see figure). The strings are under a tension of 105 N.
(a) How long will it take for a wave pulse to travel from point A to point C?
(b) How long will it take for reflected pulses to return to point A?
PLEASE FULLY EXPLAIN AND SHOW WORK!! :)
A L1 = 1.94 m long string of mass 11.0 g is attached to a L2 = 2.82 mlong string of mass 30.0 g (see figure). The strings are under a tension of 105 N. How long will it take for a wave pulse to travel from point A to point C? How long will it take for reflected pulses to return to point A?Explanation / Answer
v1= sqrt(T1/mu1)= sqrt(105*1.94/0.011)= 136.081 m/s
v2= sqrt(T2/mu2)= sqrt(105*2.81/0.03)=99.17 m/s
a) time taken for a wave pulse to travel from point A to point C= L1/v1 +L2/v2= 1.94/136.081 +2.82/99.17 = 0.0427 s
b) time taken for reflected pulses to return to point A =2*T1 = 2*0.0427=0.0854 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.