A solid sphere of mass 1.45 kg and radius12 cm rests on two parallel rails that
ID: 2243772 • Letter: A
Question
A solid sphere of mass 1.45 kg and radius12 cm rests on two parallel rails that are 6cm apart and L =70cm. The sphere carries a current of 3.8amps from one side to the other and rolls along the rails without slipping. A uniform B field of 2.1Teslas is directed perpendicular to the sphere. If it starts from rest, what is its speed as it leaves the rails and the time required to make this journey?[Assume that you can use the equation F =ilB for the sphere where l = 2R] A solid sphere of mass 1.45 kg and radius12 cm rests on two parallel rails that are 6cm apart and L =70cm. The sphere carries a current of 3.8amps from one side to the other and rolls along the rails without slipping. A uniform B field of 2.1Teslas is directed perpendicular to the sphere. If it starts from rest, what is its speed as it leaves the rails and the time required to make this journey?[Assume that you can use the equation F =ilB for the sphere where l = 2R]Explanation / Answer
As we know that
F = BIl
Here
l = 2R
Therefore
F = 2BIR
Acceleration , a = 2BIR/m
= (2*2.1*3.8*0.12)/1.45
= 1.3208 m/sec^2
v^2 - u^2 = 2aL
Therefore
v = sqrt(2aL)
= sqrt(2*1.3208*0.70)
= 1.359 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.