A 50kg driver sits stopped at a traffic light. Another car rear-ends her and cau
ID: 2244445 • Letter: A
Question
A 50kg driver sits stopped at a traffic light. Another car rear-ends her and causes her to accelerate at 16m/s^2. It all occurs in 0.25s.
a) What is the impulse given to the driver?
b) What is the average force exerted on the driver and what exerts the force?
A 50kg driver sits stopped at a traffic light. Another car rear-ends her and causes her to accelerate at 16m/s^2. It all occurs in 0.25s. What is the impulse given to the driver? What is the average force exerted on the driver and what exerts the force?Explanation / Answer
a) impulse = m dv = 50* (16*0.25)= 200
b) F = dp/dt = 200/0.25 = 800 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.