Question Part Points Submissions Used A helium-neon laser can produce a green la
ID: 2244765 • Letter: Q
Question
Explanation / Answer
E = hf
we are dealing with light so its speed is c
L*f = c
solve for f
f = c/L
substitute into E = hf
E = hc/L
we now have energy per wavelength
E4 - E3 = delta E43
E4 - E2 = delta E42
deltaE42 = (hc/543)*10^9
deltaE42 = 6.626*10^-34*3*10^8*10^9/543
deltaE42 = 2.28 eV
deltaE43 = (hc/632.8)*10^9
since we know E4 = 20.66 eV
E2 = E4 - deltaE42
E2 = 20.66 - 2.28
E2 = 18.38 eV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.