Using the Bohr model of the hydrogen atom, find: a)Maximum torque the electron c
ID: 2244812 • Letter: U
Question
Using the Bohr model of the hydrogen atom, find:
a)Maximum torque the electron can exert on the proton
b) Maximum torque the proton can exert on the electron
c) In the United States, the average height of a person is 1.69m and their avg mass is 81.5kg. what is the minimun pounds to force that would exert on an average person in the U.S. if they experienced the same torque-to-mass ratio as the proton in the hydrogen atom?
Note: the radius of the hydrogen atom is .529 angstrums. The magnetic moment of the proton is 5.05x10^-27 J/T and the magnetic moment of the electron is 9.27x10^-24 J/T
Explanation / Answer
a)Maximum torque the electron can exert on the proton is
Torque T; angle @
T=mBsin@
Tmax= mB=m*(mu not*i/(2*phi*r)=5.05x10^-27*2*10^-7/.529*10^-10=(2*5.05/.529)*10^-24
Tmax=1.9092*10^-23N-m
b) For this case also we get the same answer with same procedure.
c)r*F/m=1.909*10^-23/1.6*10^-27
F/m=1.193*10^4/1.69=0.705*10^4 N/kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.