A solid sphere is released from the top of a ramp that is at a height It goes do
ID: 2244821 • Letter: A
Question
A solid sphere is released from the top of a ramp that is at a height
It goes down the ramp, the bottom of which is at a height of
above the floor. The edge of the ramp is a short horizontal section from which the ball leaves to land on the floor. The diameter of the ball is 0.14 m.
A solid sphere is released from the top of a ramp that is at a height h1 = 2.05 m. It goes down the ramp, the bottom of which is at a height of h2 = 1.62 m above the floor. The edge of the ramp is a short horizontal section from which the ball leaves to land on the floor. The diameter of the ball is 0.14 m. Through what horizontal distance d does the ball travel before landing? How many revolutions does the ball make during its fall?Explanation / Answer
solid sphere diameter d = 0.14 m
radius r = 0.07 m
height h1 = 2.05 m
height h2 = 1.62 m
a)
by using conservation of energy,
P.E= K.E
m*g*h1=1/2mv^2+1/2Iw^2
but,
I = 2/5 mr^2
=1/2mv^2+1/2(2/5)mr^2*w^2
= 1/2mv^2+1/5m*v^2 ( r = v / ? )
= 7/10*m*v^2
so,
m*g*h1 = 7/10*m*v^2
g*h1 = 7/10*v^2
==>
v=sqrt(10/7*g*h1)
=sqrt(10/7*9.8*2.05)
=5.357 m/sec
now.
h2 = 1/2*g*t^2
t=sqrt(2*h2/g)
=sqrt(2*1.62/9.8)
=0.5749 sec
now,
distance d=v*t
=5.357*0.5749
=3.0802155 m ...is answer
b)
theta=w*t
=(v/r)*t
=vt/r
=d/r
=3.0802155 m/0.07 m
=44.0030797 radians
or
=44.0030797/2*pi rev
=7.0068 rev ...is answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.