Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.Harry pulls an object of 10.okg along the ice at a constant speed by a 25N for

ID: 2244852 • Letter: 1

Question

1.Harry pulls an object of 10.okg along the ice at a constant speed by a 25N force acting 20 degrees above the horizontal. Assuming no friction ,how much work is done by this force as the object moves 10.0m?


2. A uniform meter stick is pivoted at the center. It has a 100g mass suspended at the 35cm position from one end. At what position should a 75gram mass be suspended to put the system in equilibrium? (be sure to accurately describe the position on the meter stick)


3. The horizontal surface on which the block slides is frictionless. the speed of the block before it touches the spring is 60m/s. how fast is the block moving at the instant ,the spring has been compressed 15cm?. k=2000N/m

mass of block=2.0kg

Explanation / Answer

1)w=F*d

      =25cos20*10*10=2350J


2)We need to balance the torque as

   F1*d1=F2*d2

d2=46.67cm


3)F=I/2kx^2

ma=1/2kx^2

m(v-u)=1/2kx^2

u=48.75m/s


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote