A 4.70 ? ? F capacitor that is initially uncharged is connected in series with a
ID: 2245056 • Letter: A
Question
A 4.70??F capacitor that is initially uncharged is connected in series with a 5.80?k? resistor and an emf source with E= 135V negligible internal resistance.
Just after the circuit is completed, what is the voltage drop across the capacitor?
Just after the circuit is completed, what is the voltage drop across the resistor?
Just after the circuit is completed, what is the charge on the capacitor?
Just after the circuit is completed, what is the current through the resistor?
A long time after the circuit is completed (after many time constants) what is the voltage drop across the capacitor?
A long time after the circuit is completed (after many time constants) what is the charge on the capacitor?
A long time after the circuit is completed (after many time constants) what is the current through the resistor?
Explanation / Answer
1) 0 A
2) 135 v
3) 0 A
4) 135/5800 = 0.023A
5) 135V
6) cv = 4.7*135*10^-6 = 0.0006345 q
7) 0 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.