Suppose a 0.250 kg ball is thrown at 16.0 m/s to a motionless person standing on
ID: 2245099 • Letter: S
Question
Suppose a 0.250 kg ball is thrown at 16.0 m/s to a motionless person standing on ice who catches it with an outstretched arm as shown in Figure 9.31.
Suppose a 0.250 kg ball is thrown at 16.0 m/s to a motionless person standing on ice who catches it with an outstretched arm as shown in Figure 9.31. Calculate the final linear velocity of the person, given his mass is 84.0 kg. What is his angular velocity if each arm has a 5.00 kg mass? You may treat his arms as uniform rods of length 0.9 m and the rest of his body as a uniform cylinder of radius 0.190 m. Neglect the effect of the ball on his rotational inertia and on his center of mass, so that it remains in his geometrical center. Compare the initial and final total kinetic energy. (initial energy / final energy)Explanation / Answer
a)
conserving momentum,
0.25*16 = (84+0.25)*v
So, v = 0.0475 m/s <-------answer
b)
conserving angular momentum,
0.25*16*(0.9+0.19) = (0.25*(0.9+0.19)^2*W + ((5*0.9^2/12+5*(0.9+0.19)^2+)*2 + 79*0.19^2/2)*W)
So, W = 0.305 rad/s <-----------answer
c)
initial K.E = 0.5*0.25*16^2 = 32 J <------------answer
final K.E = 0.5*(0.25*(0.9+0.19)^2 + ((5*0.9^2/12+5*(0.9+0.19)^2)*2 + 79*0.19^2/2))*0.305^2 + 0.5*(84+0.25)*0.0475^2= 0.759 J <--------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.