7.21 As shown in the figure below, two masses m 1 = 5.30 kg and m 2 which has a
ID: 2245299 • Letter: 7
Question
7.21
As shown in the figure below, two masses m1 = 5.30 kg and m2 which has a mass 80.0% that of m1, are attached to a cord of negligible mass which passes over a frictionless pulley also of negligible mass. If m1 and m2 start from rest, after they have each traveled a distance h = 1.10 m, use energy content to determine the following.
As shown in the figure below, two masses m1 = 5.30 kg and m2 which has a mass 80.0% that of m1, are attached to a cord of negligible mass which passes over a frictionless pulley also of negligible mass. If m1 and m2 start from rest, after they have each traveled a distance h = 1.10 m, use energy content to determine the following. speed v of the masses magnitude of the tension T in the cordExplanation / Answer
m2 travels a distance of h upwards where as m1 travels a distance of h downwards
therefore increase in potential energy
=m1gh-(0.8)m1gh
=0.2m1gh
=0.2*5.3*9.8*1.1
11.4268
both of them move them move with the same speed
there fore total kinetic energy
= m1v^2+0.8*m1*v^2
=1.8m1*V^2
this must be equal to change in potential energy for energy conservation
therefore
11.4268 = 1.8*5.3*v^2
v=1.094m/s
equation of motion of block m1
m1g-t = m1a
equation of motion for block m2
t-0.8m1g = 0.8m1a
t-0.8m1g = 0.8(m1g-t)
1.8t=1.6m1g
t=1.6*5.3*9.8/1.8
t=46.17 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.