A wall is composed of two materials. Material 1 has a thickness of 4.81 cm and a
ID: 2245313 • Letter: A
Question
A wall is composed of two materials. Material 1 has a thickness of 4.81 cm and a thermal conductivity of 0.1 while material 2 has a thickness of 5.13 cm and a conductivity of 1. If the temperature difference inside to outside is 25 Co and the wall has an area of 10 m2, what is the energy loss per second to the nearest watt?
In the previous problem, if the energy loss is 553 watts, the material 2 has a thickness of 5.87 cm and the inside temperature is 25.8 oC, what is the temperature of the interface to the nearest tenth of a degree Celsius?
I did the first problem, but I can't figure out the second. The answer should be 4, not sure how to get there. Thank you.
A wall is composed of two materials. Material 1 has a thickness of 4.81 cm and a thermal conductivity of 0.1 while material 2 has a thickness of 5.13 cm and a conductivity of 1. If the temperature difference inside to outside is 25 Co and the wall has an area of 10 m2, what is the energy loss per second to the nearest watt? In the previous problem, if the energy loss is 553 watts, the material 2 has a thickness of 5.87 cm and the inside temperature is 25.8 degree C, what is the temperature of the interface to the nearest tenth of a degree Celsius? I did the first problem, but I can't figure out the second. The answer should be 4, not sure how to get there.Explanation / Answer
thermal resistacne = (0.0481 / (0.1 * 10 ) ) + (0.0513 / ( 1 * 10 ) ) = 0.05323
temp difference = 25
so.. heat loss = 25 / 0.05323 = 469.659966 W = 470 W ( approx )
b) Let the temperture at teh interface be T ...
so.. thermal resistance of material 1 = (0.0481 / (0.1 * 10 ) ) = 0.0481
so... 553 = ( 25.8 - T ) / 0.0481
so.. T = -0.7993 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.