A 12-V battery is connected to a 2.50-? resistor in a rigid rectangular loop of
ID: 2245466 • Letter: A
Question
A 12-V battery is connected to a 2.50-? resistor in a rigid rectangular loop of wire measuring 3.05 m by 1.13 m. As shown in the figure, a length l = 1.13 m of wire at the end of the loop extends into a 2.26 m by 2.26 m region with a magnetic field of magnitude 5.03 T, directed into the page. What is the net force on the loop?
A 12-V battery is connected to a 2.50-? resistor in a rigid rectangular loop of wire measuring 3.05 m by 1.13 m. As shown in the figure, a length l = 1.13 m of wire at the end of the loop extends into a 2.26 m by 2.26 m region with a magnetic field of magnitude 5.03 T, directed into the page. What is the net force on the loop?Explanation / Answer
net force F = iLb sin theta
current i = induce emf e /R = 12/2.5 = 4.8 A
so Force F = 4.8* 1.13* 5.03 = 27.28 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.