Consider the system shown in the figure below with m 1 = 30.0 kg, m 2 = 13.8 kg,
ID: 2245878 • Letter: C
Question
Consider the system shown in the figure below with m1 = 30.0 kg, m2 = 13.8 kg, R = 0.160 m, and the mass of the pulley M = 5.00 kg. Object m2 is resting on the floor, and object m1 is 4.60 m above the floor when it is released from rest. The pulley axis is frictionless. The cord is light, does not stretch, and does not slip on the pulley.
Consider the system shown in the figure below with m1 = 30.0 kg, m2 = 13.8 kg, R = 0.160 m, and the mass of the pulley M = 5.00 kg. Object m2 is resting on the floor, and object m1 is 4.60 m above the floor when it is released from rest. The pulley axis is frictionless. The cord is light, does not stretch, and does not slip on the pulley. Calculate the time interval required for m1 to hit the floor. How would your answer change if the pulley were massless?Explanation / Answer
a) 1.63 sec
b)1.59 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.