The swing is 10 meters long. The child has a mass of 20kgs, and also has a whist
ID: 2246185 • Letter: T
Question
The swing is 10 meters long. The child has a mass of 20kgs, and also has a whistle that may be turned on. The swing is made up of two 1/2 inch ropes, each have strength of 7000lbs., and weighs 8lbs per 100ft.
A) what is the maximum size of the doppler shift?
B) The child suddenly jumps on the seat of the swing. How long will it take for this wave to propogate from the child to the swing attachment ring and back?
C) The child has a friend with her. Her friend is waiting at the picnic table. Can the little girl hear the beats and why?
Explanation / Answer
v = root (T/u)
T = tension in the string
u = mass per unit length of the string
v = velocity of the wave
v = root (7000 x 100 / 8 )
v = 295.8 ft/s
v = f x lamda
f =frequency
lamda = wavelength
now assumng the length vibrates in a single loop
so l = lamda /2
lamda = 20m
f = 295.8 / 20 = 14.79 Hz
assuming the swing to be a simple pendulum its frequency = 1/T
T = 2pi root (L/g)
T = 2 x 3.14 x root(10 /9.8)
T = 6.3
f = 0.1576 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.